Historia - Parafia Góra Puławska

Parafia Rzymskokatolicka pw. Św. Wojciecha w Górze Puławskiej
Przejdź do treści

Historia

PARAFIA
Parafia pod wezwaniem św. Wojciecha w Górze Puławskiej ma swoją bogatą, tajemniczą i pełną zawirowań dziejowych historię.
Nasz kościół na przestrzeni wieków "wędrował" tak jak św. Wojciech, by w końcu "osiąść" na przepięknym historycznym wzgórzu w Górze Puławskiej. Stąd św. Wojciech otacza opieką swoich parafian.
Pierwszy kościół powstał w miejscowości Jaroszyn i dlatego w dokumentach mamy do czynienia z nazwą - "parafia Jaroszyn".
W XIX wieku, gdy pobudowano murowany kościół we wsi Góra, dla upamiętnienia wcześniejszego wielowiekowego usytuowania, używano nazwy: parafia "Góra Jaroszyńska", która funkcjonowała bardzo długo. I chociaż, jak podaje Józef Janusz w swojej monografii "Gmina Puławy", nazwy tej używano do końca 1922 roku, kiedy to utworzono parafię "Góra Puławska".
Nie zachowały się do naszych czasów źródła, mówiące o początkach kościoła w Jaroszynie.
Część takich dokumentów znajdowała się w bibliotece parafialnej w Górze Puławskiej jeszcze na początku XX wieku. Te archiwa były materiałem źródłowym dla ks. Jana Wiśniewskiego, piszącego "Monografię Dekanatu Kozienickiego", wydaną w 1913 r. w Radomiu. Niestety, dokumenty te, jak i cała biblioteka, zostały zrabowane albo zniszczone - część po I wojnie światowej, a po pozostałych ślad zaginął po II wojnie światowej.
Copyright © 2020 Parafia Św. Wojciecha w Górze Puławskiej
Wróć do spisu treści