

Parafia Jaroszyn mogła istnieć już w XII w. Choć bardziej pewne jest stwierdzenie, że powstała – według pierwszej wzmianki historycznej – przed 1325 r.
Kościół drewniany w miejscowości Jaroszyn wzmiankowany jest w 1326 r. Został zniszczony w 1687 r.
Ze względu na częste wylewy Wisły świątynia została przeniesiona dalej od koryta rzeki. W 1738 r. została zniszczona przez powódź.
Kolejny drewniany kościół został zbudowany trzy lata później na Górze Jaroszyńskiej.
Obecny kościół, fundacji Augusta Aleksandra i Marii Czartoryskich, zbudowano w latach 1768–1779.
Dedykował go 7 VI 1895 r. bp Antoni Ksawery Sotkiewicz.
Proboszczem ówczesnej parafii w latach 1797–1800 był ks. Franciszek Zabłocki, znany komediopisarz epoki oświecenia.
Kościół został znacznie zniszczony podczas I i II wojny światowej. Odbudowano go w latach 1945–1948 staraniem ks. Władysława Zdąbłasza.
Świątynia została zbudowana na planie krzyża greckiego. Jej główna elewacja jest typu palladiańskiego. Fundamenty oraz ściany zbudowane są z kamieni i cegieł ceramicznych. W elewacji kościoła na uwagę zasługują doryckie pilastry, które zdobią wschodnią, zachodnią i północną ścianę. Wnętrze kościoła jest jednoprzestrzenne, otwarte na kaplicę. Ołtarz główny i boczne wykonane są w stylu klasycystycznym.
Najstarszym zachowanym elementem pierwotnego wystroju kościoła są drzwi do skarbca pochodzące z 1776 r.
Na terenie parafii, we wsi Bronowice, urodziła się w 1899 r. znana pisarka i działaczka społeczna Ewa Szelburg-Zarembina, a jej rodzice brali ślub w kościele w Górze Puławskiej.
Do Parafii należą miejscowości:
Bronowice, Dobrosławów (część), Góra Puławska, Kolonia Góra Puławska, Jaroszyn, Kajetanów, Klikawa, Kowala, Łęka, Nasiłów, Pachnowola, Sadłowice, Tomaszów.
Liczba Parafian:
5300 osób, 1800 rodzin.